święto psów nepal

Kukur Tihar – święto psów w Nepalu

W październiku lub listopadzie 2020, trafiłem na artykuł w internecie zatytułowany „Święto psów w Nepalu”.

Sam tytuł mnie zaintrygował, ale jeszcze bardziej moją uwagę przykuło tętniące kolorami zdjęcie przedstawiające uroczego kundelka z czerwoną kropką na czole i wieńcem pomarańczowych kwiatów zarzuconych na kark.

„WOW” – pomyślałem

Szybko przeczytałem artykuł i okazało się, że w tym jedynym miejscu na świecie istnieje dzień, w którym psiaki maja swoje unikalne święto. Są czczone i traktowane tak, jak w moim mniemaniu powinny być traktowane każdego dnia. Klikając zacząłem zgłębiać temat, przy okazji oglądając szalenie kolorowe zdjęcia psiaków podczas ceremonii oddawania im czci.

święto psów nepal

Co to jest Kukur Tihar?

Muszę teraz szybko Was wprowadzić w temat. Pięciodniowe święto Tihar (inaczej zwane „festiwalem świateł”). W trakcie tego święta oddaje się cześć krukom, krowom, a drugiego dnia psom. Ten dzień to Kukur Tihar (Kukur – pies). Teoretycznie czczone są wszystkie psy, piszę teoretycznie, ponieważ ilość bezdomnych psów jest tutaj przeogromna. święto psów nepalW każdym mieście, wiosce oddaje się cześć psom podczas ceremonii odprawianych w domach, na podwórkach, również w schroniskach dla zwierząt czy fundacjach. Polega to na tym, że psom maluje się czerwoną kropkę na czole (tika), następnie posypuje się głowę kwiatami, po czym zakłada na kark pomarańczowy wieniec z nagietków, styka się czołami z psem, no i w końcu podaje się psiakowi miskę wypełnioną smakołykami.

święto psów nepal

Po przejrzeniu kilku stron poświęconych temu obrządkowi, zakiełkowała mi się myśl w głowie – jak to by było pięknie móc tego doświadczyć i sfotografować ten dzień, najwspanialszy dzień na Ziemi, podczas którego psy są najważniejszymi istotami. Wyobraźni wypełnionej kolorowymi obrazami dałem odpocząć kładąc się spać, wpisując na listę marzeń kolejne – być w Nepalu podczas Kukur Tihar.

Jakiś czas później…

Kilka miesięcy później marzenie nie dało o sobie zapomnieć i z czystej ciekawości zacząłem szukać lotów. Pod wpływem myśli: „Raz się żyje” kupiłem dwa bilety i razem z żonką z końcem października 2021 roku wylądowaliśmy w Katmandu na tygodniowym pobycie, którego głównym celem był Kukur Tihar.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

 

Wiedzieliśmy, że bezpańskie psy na ulicach stolicy Nepalu to norma, ale napotykanie ich na każdym kroku, patrzenie jak śpią na ulicach, w rowach, śmieciach, poboczach, pod sklepami, pod świątyniami, na schodach, drogach i ścieżkach, po prostu wszędzie, było obrazkiem rozrywającym serce. 

W oczach osoby kochającej psy, mieszkającej w Europie, gdzie nie doświadczysz biegania psa na ulicach miasta, obserwowanie setek bezpańskich psów dziennie jest czymś wybitnie druzgocącym.

święto psów nepalPsy generalnie żyją tam w pewnej abstrakcyjnej symbiozie z ludźmi i miastem. Nikt specjalnie na nie nie zwraca uwagi. Po prostu są. Ma to też oczywiście dobrą stronę, ponieważ nie widzieliśmy by ktokolwiek je przepędzał, ganił czy trąbił na nie.

Tamtejsze psy nie boją się człowieka

święto psów nepalCzłowiek nie jest zagrożeniem dla psów. Dlatego też wobec ludzi nepalskie psiaki nie przejawiają agresji. Wbrew przeciwnie. Wszystkie jakie napotkaliśmy, głaskaliśmy czy dokarmialiśmy były bardzo przyjazne, uwielbiały mizianki, patrzyły swoimi smutnymi oczami na nas. Tym bardziej źle się z tym czuliśmy kiedy od nich odchodziliśmy. Za kilkanaście metrów lub za rogiem spotykaliśmy kolejną psią ekipę i sytuacja znów wyglądała tak samo: nieśmiało wyciągnięta dłoń, obwąchanie, głaskanie, smaczki i zjawienie się całej psiej brygady chcącej kontaktu z człowiekiem. Bez względu, który to był dzień naszego pobytu widok dla nas zawsze był tak samo smutny.

Nadszedł ten dzień

Nocą przed Kukur Tihar stresowałem się, ponieważ przylecieliśmy tutaj specjalnie dla tego co będzie jutro się działo. Umówiliśmy się z jednym ze schronisk dla zwierząt na przedmieściach Katmandu, że chętnie byśmy ich odwiedzili podczas ceremonii jaką będą organizować. Wiedzieliśmy, że chodząc ulicami miasta szanse na trafienie na obrządek są nikłe. Zależało mi na sfotografowaniu psów w trakcie ich czczenia, dlatego szybka odpowiedź schroniska Sneha’s Care na Facebooku i zaproszenie nas do siebie było idealnym rozwiązaniem.

Z naszego hotelu w centrum miasta do schroniska internety pokazywały 30 minut drogi. Rzeczywistość okazała się o wiele trudniejsza. Tamtejsi taksiarze błądzili przez co nasza wyprawa do schroniska zajęła nam 3 godziny. Gdy dotarliśmy zostaliśmy powitani przez uśmiechnięte, odświętnie ubrane wolontariuszki. Przeszliśmy przez bramę i zobaczyliśmy scenę, na której odbywała się ceremonia. Momentalnie cały stres minął, z żoneczką wymieniliśmy się uśmiechami ogromnej radochy i zabraliśmy się za robienie fot.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

 

Kolejne psy były podprowadzane do mistrzyni ceremonii, która każdemu psiakowi oddawała cześć. Było to oczywiście malowanie czerwonego tika na czole psa, posypanie głowy płatkami kwiatów, nałożenie wieńca, styknięcie się czołami i na koniec podarowanie miski pełnej smaczków. I tak z każdym z kilkudziesięciu psów schroniskowych.

Nas również zaproszono do oddania czci psiakom. Było magicznie.

święto psów nepalOd wolontariuszek dowiedzieliśmy się, że do schroniska trafiają z ulicy głównie psy wymagające leczenia lub psy na sterylizację. Gdy pies wyzdrowieje wraca na ulicę. Nie ma tutaj zbyt wielu adopcji. Prawie wcale. Schroniska nie opuszczają jedynie psy kalekie, po potrąceniach, z bezwładem nóg lub z amputowanymi kończynami. Kilka takich widzieliśmy.

Następnie weszliśmy do wszystkich psów i to było totalne szaleństwo. Otoczeni przez dziesiątki psów niemal nie mogliśmy się ruszać. Wszystkie domagały się głaskania i smaczków. Wszystkie z wieńcami na karkach, kolorowe, skaczące, liżące, tulące się, a hałas szczekania był przeogromny. Adoracja przez psiaki niebywała, a uśmiechy na naszych twarzach szersze już być nie mogły. To było po prostu przepiękne.

Opuściliśmy schronisko szczęśliwi. Udało się. Zrealizowaliśmy nasze marzenie, mamy cudowne wspomnienia i super foty, którymi się z Wami dzielimy.

święto psów nepal

error: Nie kopiuj! Zablokowana funkcja.